Essentra Components 13RS018723
Part No.:
13RS018723
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
13RS018723.pdf
Description:
ROUND SPACER, .062 ID, .187 OD,
Shipping
13RS018723 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Round Spacer
Threaded/Unthreaded:
Unthreaded
Gender:
Female, Female
Screw, Thread Size:
Diameter - Inside:
0.062" (1.58mm) 1/16"
Diameter - Outside:
0.187" (4.75mm)
Between Board Height:
0.310" (7.87mm)
Length - Overall:
0.310" (7.87mm)