Honeywell Sensing and Productivity Solutions 13C5000PS1K
Part No.:
13C5000PS1K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
13C5000PS1K.pdf
Description:
SENSOR 5000PSIS .152V
Shipping
13C5000PS1K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
13 mm
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Applications:
Pressure Type:
Sealed Gauge
Operating Pressure:
5000PSI (34473.79kPa)
Output Type:
Wheatstone Bridge
Output:
148 mV ~ 152 mV
Accuracy:
±0.25%
Voltage - Supply:
15V
Port Size:
Port Style:
No Port
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
Flex Cable
Maximum Pressure:
10000PSI (68947.57kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C