Vishay Sprague 135D686X9035F2
Part No.:
135D686X9035F2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
135D686X9035F2.pdf
Description:
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL
Shipping
135D686X9035F2 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
135D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.9Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.296" Dia x 0.641" L (7.52mm x 16.28mm)