Vishay Sprague 135D306X9006C2
Part No.:
135D306X9006C2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
135D306X9006C2.pdf
Description:
CAP TANT 30UF 10% 6V AXIAL
Shipping
135D306X9006C2 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
135D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm)