Vishay Sprague 135D256X9008C2
Part No.:
135D256X9008C2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
135D256X9008C2.pdf
Description:
CAP TANT 25UF 10% 8V AXIAL
Shipping
135D256X9008C2 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
135D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
25 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
8 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm)