Vishay Sprague 135D156X9015C6
Part No.:
135D156X9015C6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
135D156X9015C6.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 15V AXIAL
Shipping
135D156X9015C6 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
135D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm)