Remington Industries 12TFET10
Part No.:
12TFET10
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
12TFET10.pdf
Description:
TUBING 0.081" ID PTFE 10' NAT
Shipping
12TFET10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Solid Tubing
Type Attributes:
Smooth
Diameter - Inside:
0.081" (2.06mm)
Diameter - Outside:
Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Color:
Natural
Length:
10.00' (3.05m)
Wall Thickness:
0.012" (0.30mm)
Operating Temperature:
-75°C ~ 260°C