Essentra Components 12SWS0913
Part No.:
12SWS0913
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
12SWS0913.pdf
Description:
SHOULDER WASHER .120 ID .375 O
Shipping
12SWS0913 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.120" (3.05mm)
Diameter - Outside:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Diameter - Shoulder:
Thickness - Overall:
0.031" (0.79mm)
Length - Below Head:
0.027" (0.69mm)