Essentra Components 12SWS0180
Part No.:
12SWS0180
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
12SWS0180.pdf
Description:
SHOULDER WASHER .045 ID .181 OD
Shipping
12SWS0180 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.045" (1.14mm)
Diameter - Outside:
0.181" (4.60mm)
Diameter - Shoulder:
0.120" (3.05mm)
Thickness - Overall:
0.047" (1.19mm)