Eaton - Bussmann Electrical Division 12SFLSJ50
Part No.:
12SFLSJ50
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
12SFLSJ50.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 50A 12KVAC
Shipping
12SFLSJ50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
12 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
3.000" Dia x 11.496" L (76.20mm x 292.00mm)