Remington Industries 1/2PEBLA20
Part No.:
1/2PEBLA20
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
1/2PEBLA20.pdf
Description:
1/2" SPLIT LOOM, BLA PE, 20'
Shipping
1/2PEBLA20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
0.675" (17.15mm)
Diameter - Outside:
0.518" (13.16mm)
Material:
Polyethylene (PE)
Color:
Black
Length:
20.00' (6.10m)
Wall Thickness:
0.007" ~ 0.020" (0.18mm ~ 0.51mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C