Ohmite 12FR100E
Part No.:
12FR100E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
12FR100E.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 1% 2W AXIAL
Shipping
12FR100E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
10
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)