ULTRAVOLT / Advanced Energy 1/2C24-P30-C
Part No.:
1/2C24-P30-C
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
1/2C24-P30-C.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 500V 30W
Shipping
1/2C24-P30-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
UltraVolt® C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
23V
Voltage - Input (Max):
30V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
500V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
60mA
Power (Watts):
30W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.75" L x 2.00" W x 1.00" H (120.7mm x 50.8mm x 25.4mm)