Adam Tech 125CH-B-02
Part No.:
125CH-B-02
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
125CH-B-02.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 2POS 1.25MM
Shipping
125CH-B-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
125CH
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
2
Pitch:
0.049" (1.25mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Friction Lock
Color:
White
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C