Bourns Inc. 1250A-4S-400
Part No.:
1250A-4S-400
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Surge Protection Devices (SPDs)
Package:
Datasheet:
1250A-4S-400.pdf
Description:
SPD TYP 2/TYP 4 420V MCOV 4 POLE
Shipping
1250A-4S-400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
1250A
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Type 2, Type 4
Form:
Base + Module
Number of Poles:
4
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV):
420V
Current - Discharge (Nom) (8/20µS):
20 kA
Current - Discharge (Max) (8/20µS):
50 kA
Operating Temperature:
200 kA
Voltage - Protection Rating (VPR):
1.5 kV
Voltage - Protection Level (VP) (2416):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C