Littelfuse Inc. 1210L035/60PR
Part No.:
1210L035/60PR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet:
1210L035/60PR.pdf
Description:
POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
Shipping
1210L035/60PR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1210 (3225 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, 1210L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
350 mA
Current - Trip (It):
700 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
320 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.5 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.059" (1.50mm)