Knowles Syfer 1210J2500333JCS
Part No.:
1210J2500333JCS
Manufacturer:
Knowles Syfer
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
1210J2500333JCS.pdf
Description:
1210 250VDC 33NF 5% C0G/NP0(1B)
Shipping
1210J2500333JCS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Syfer
Series:
FlexiCap™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)