KYOCERA AVX 12101C105KAT2A
Part No.:
12101C105KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
12101C105KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R 1210
Shipping
12101C105KAT2A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)