Littelfuse Inc. 1206L500/12SLPR
Part No.:
1206L500/12SLPR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
1206L500/12SLPR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 5.0A 12V 1206
Shipping
1206L500/12SLPR Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, LoRho
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
12V
Current - Hold (Ih) (Max):
5 A
Current - Trip (It):
10 A
Current - Max:
50 A
Time to Trip:
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
12 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)