Littelfuse Inc. 1206L175PR
Part No.:
1206L175PR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1206 (3216 Metric), Concave
Datasheet:
1206L175PR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1206
Shipping
1206L175PR Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
1206 (3216 Metric), Concave
Series:
POLY-FUSE®, 1206L
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.75 A
Current - Trip (It):
3.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
90 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)