KYOCERA AVX 1206GC102KAT2A
Part No.:
1206GC102KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
1206GC102KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Shipping
1206GC102KAT2A Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - HV
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)