CIT Relay and Switch 1203A3BQEB
Part No.:
1203A3BQEB
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
1203A3BQEB.pdf
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V
Shipping
1203A3BQEB Specifications
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
1000
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Circuit:
DPDT
Contact Timing:
Not Specified
Switch Function:
On-Off-On
Current Rating (Amps):
5A (AC/DC)
Voltage Rating - DC:
120 V
Actuator Type:
28 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
9.40mm