NMB Technologies Corporation 12038VA-48Q-EA-E0
Part No.:
12038VA-48Q-EA-E0
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
12038VA-48Q-EA-E0.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Shipping
12038VA-48Q-EA-E0 Specifications
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
12038VA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
48VDC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
215.7 CFM (6.04m³/min)
Static Pressure:
1.150 in H2O (286.5 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
63.0dB
Power (Watts):
28.8 W
RPM:
5700 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)