NMB Technologies Corporation 12038VA-24P-ET-E0
Part No.:
12038VA-24P-ET-E0
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
12038VA-24P-ET-E0.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Shipping
12038VA-24P-ET-E0 Specifications
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
12038VA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
189.9 CFM (5.32m³/min)
Static Pressure:
0.920 in H2O (229.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise:
59.5dB
Power (Watts):
17.8 W
RPM:
5000 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)