C&K 1201M2S6AGE2
Part No.:
1201M2S6AGE2
Manufacturer:
C&K
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
1201M2S6AGE2.pdf
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Shipping
1201M2S6AGE2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
1000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
DPDT
Contact Timing:
Not Specified
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
6A (AC/DC)
Voltage Rating - DC:
120 V
Actuator Type:
28 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
11.96mm