CIT Relay and Switch 1201A1BQEA
Part No.:
1201A1BQEA
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Slide Switches
Package:
Datasheet:
1201A1BQEA.pdf
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V
Shipping
1201A1BQEA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
1000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
DPDT
Contact Timing:
Not Specified
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC/DC)
Voltage Rating - DC:
120 V
Actuator Type:
28 V
Actuator Length:
Standard
Contact Material:
5.08mm