NMB Technologies Corporation 11938MB-B3L-EA-00
Part No.:
11938MB-B3L-EA-00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
11938MB-B3L-EA-00.pdf
Description:
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Shipping
11938MB-B3L-EA-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
11938MB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Square - 119mm L x 119mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
88.2 CFM (2.47m³/min)
Static Pressure:
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
37.0dB
Power (Watts):
11.00W
RPM:
2600 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)