NMB Technologies Corporation 11938FB-B3N-EA-00
Part No.:
11938FB-B3N-EA-00
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
11938FB-B3N-EA-00.pdf
Description:
FAN 119MM X 38MM 230VAC TERMINAL
Shipping
11938FB-B3N-EA-00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
11938FB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Square - 119mm L x 119mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
110.0 CFM (3.08m³/min)
Static Pressure:
0.370 in H2O (92.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
45.0dB
Power (Watts):
14.00W
RPM:
3100 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)