NMB Technologies Corporation 11925SA-24L-EAD-0
Part No.:
11925SA-24L-EAD-0
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
11925SA-24L-EAD-0.pdf
Description:
FAN AXIAL 119X25MM 24VDC WIRE
Shipping
11925SA-24L-EAD-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Series:
11925SA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 119mm L x 119mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
67.1 CFM (1.88m³/min)
Static Pressure:
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
30.0dB
Power (Watts):
1.44 W
RPM:
1900 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)