Hammond Manufacturing 117G16-BULK
Part No.:
117G16-BULK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Category:
Audio Transformers
Package:
Datasheet:
117G16-BULK.pdf
Description:
TRANSFORMER
Shipping
117G16-BULK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Series:
117
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Turns Ratio - Primary:Secondary:
Impedance - Primary (Ohms):
55.2
Impedance - Secondary (Ohms):
16
DC Resistance (DCR) - Primary:
750mOhm
DC Resistance (DCR) - Secondary:
Transformer Type:
Impedance Matching
Frequency Range:
100Hz ~ 10kHz
Frequency Response:
±2dB
Voltage - Isolation:
1500V
Insertion Loss:
2dB
Return Loss:
Power Level:
16W
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Approval Agency:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
2.310" (58.67mm)