Ohmite 111-10T2E
Part No.:
111-10T2E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
111-10T2E.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 15A 125V
Shipping
111-10T2E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
111
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
10
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
2
Number of Poles per Deck:
1
Circuit per Deck:
SP10T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
15A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
20 V
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
12.70mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Silver Alloy
Contact Finish:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
69.90mm