Bel Power Solutions 110RCM150-24DMQF
Part No.:
110RCM150-24DMQF
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
110RCM150-24DMQF.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 150W
Shipping
110RCM150-24DMQF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher RCM (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
50.4V
Voltage - Input (Max):
137.5V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
6.25A
Power (Watts):
150W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
93%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.48" L x 3.78" W x 1.42" H (164.6mm x 96.0mm x 36.1mm)