Bel Power Solutions 110RCM1000-24
Part No.:
110RCM1000-24
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
110RCM1000-24.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 1000W
Shipping
110RCM1000-24 Specifications
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher RCM (1000W)
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
77V
Voltage - Input (Max):
137.5V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
42A
Power (Watts):
1000W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
96%
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.23" L x 5.55" W x 1.87" H (209.0mm x 141.0mm x 47.4mm)