Vishay General Semiconductor - Diodes Division 110CNQ045ASM
Part No.:
110CNQ045ASM
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
D-61-8-SM
Datasheet:
110CNQ045ASM.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 45V 55A D618SM
Shipping
110CNQ045ASM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
D-61-8-SM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
540 mV @ 55 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C