Panasonic Electronic Components 10TPC100MG
Part No.:
10TPC100MG
Datasheet:
10TPC100MG.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Shipping
10TPC100MG Specifications
Series:
POSCAP™ TPC
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)