Essentra Components 10SCM006006
Part No.:
10SCM006006
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Package:
Datasheet:
10SCM006006.pdf
Description:
SHOULDER WASHER 6.1MM ID 12.2MM
Shipping
10SCM006006 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Thread/Screw/Hole Size:
Diameter - Inside:
0.240" (6.10mm)
Diameter - Outside:
Diameter - Shoulder:
0.315" (8.00mm)
Thickness - Overall:
0.079" (2.00mm)
Length - Below Head:
0.236" (6.00mm)