Sensata-Crydom 10PCV2440
Part No.:
10PCV2440
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
10PCV2440.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 40A 100-240V
Shipping
10PCV2440 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
PCV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Proportional Control
Voltage - Input:
2 ~ 10VDC
Voltage - Load:
100 V ~ 240 V
Load Current:
40 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C