Sensata-Crydom 10LPCV2475
Part No.:
10LPCV2475
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
10LPCV2475.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 75A 20-300V
Shipping
10LPCV2475 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
LPCV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Proportional Control
Voltage - Input:
0 ~ 10VDC
Voltage - Load:
20 V ~ 300 V
Load Current:
75 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C