Littelfuse Inc. 10EV050.ZXC
Part No.:
10EV050.ZXC
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
10EV050.ZXC.pdf
Description:
PCP HV FUSE
Shipping
10EV050.ZXC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
EV
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)