Littelfuse Inc. 10E8PT5.5
Part No.:
10E8PT5.5
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
10E8PT5.5.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 5.5KVAC
Shipping
10E8PT5.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
5.5 kVAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Transformer Protection
Features:
Indicating
Class:
E
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
1.563" Dia x 9.500" L (39.69mm x 241.30mm)