ULTRAVOLT / Advanced Energy 10A12-N4-25PPM-F-M-C
Part No.:
10A12-N4-25PPM-F-M-C
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
10A12-N4-25PPM-F-M-C.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 10000V 4W
Shipping
10A12-N4-25PPM-F-M-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
Ultravolt® 10A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
11V
Voltage - Input (Max):
16V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
10000V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
400µA
Power (Watts):
4W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.73" L x 1.53" W x 1.00" H (94.7mm x 38.9mm x 25.4mm)