Vishay Sprague 109D107X9060F2
Part No.:
109D107X9060F2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
109D107X9060F2.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL
Shipping
109D107X9060F2 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 109D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
60 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.796" L (7.92mm x 20.22mm)