Sanyo Denki America Inc. 109BC24GC7-1
Part No.:
109BC24GC7-1
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
109BC24GC7-1.pdf
Description:
FAN BLOWER 51X15MM 24VDC WIRE
Shipping
109BC24GC7-1 Specifications
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
Series:
San Ace B52
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square/Rounded - 51mm L x 52.6mm H
Width:
15.00mm
Air Flow:
4.4 CFM (0.123m³/min)
Static Pressure:
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower
Features:
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Noise:
43.0dB(A)
Power (Watts):
1.68 W
RPM:
6200 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)