CNC Tech 10982-22-1-2000-007-1-TD
Part No.:
10982-22-1-2000-007-1-TD
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
10982-22-1-2000-007-1-TD.pdf
Description:
HOOK-UP SOLID 22AWG GREEN
Shipping
10982-22-1-2000-007-1-TD Specifications
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
22 AWG
Conductor Strand:
Solid
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polyphenylene Ether, Modified (mPPE)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.063" (1.60mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.015" (0.38mm)
Length:
2000.0' (609.6m)
Voltage:
300V
Operating Temperature:
-10°C ~ 80°C