Visual Communications Company - VCC 1092QD5-12V
Part No.:
1092QD5-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1092QD5-12V.pdf
Description:
LED PMI, GREEN, SEMI-DOME, 12V 3
Shipping
1092QD5-12V Specifications
Manufacturer:
Series:
1092Q
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
12V
Current:
25mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
12000mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)