Visual Communications Company - VCC 1092QA1-28V
Part No.:
1092QA1-28V
Datasheet:
1092QA1-28V.pdf
Description:
LED PMI, RED, HI-DOME, 28V, 3/16
Shipping
1092QA1-28V Specifications
Packaging:
Bulk
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
28V
Current:
25mA
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating:
13000mcd
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)