Visual Communications Company - VCC 1092QA1-125VAC
Part No.:
1092QA1-125VAC
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1092QA1-125VAC.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR RED 125V
Shipping
1092QA1-125VAC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
1092Q
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
AC
Voltage:
125V
Current:
25mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
13000mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)