Visual Communications Company - VCC 1092D3-250VAC
Part No.:
1092D3-250VAC
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1092D3-250VAC.pdf
Description:
INDICATOR PMI AMBER .5" SEMI DOM
Shipping
1092D3-250VAC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
1092
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Amber
Lens Transparency:
Clear
Ratings:
AC
Voltage:
250V
Current:
25mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
13000mcd
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)