Visual Communications Company - VCC 1092A5-28V
Part No.:
1092A5-28V
Datasheet:
1092A5-28V.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR GREEN 28V
Shipping
1092A5-28V Specifications
Series:
1092
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
DC
Voltage:
28V
Current:
25mA
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating:
12000mcd
Termination Style:
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)