Visual Communications Company - VCC 1092A3-125VAC
Part No.:
1092A3-125VAC
Datasheet:
1092A3-125VAC.pdf
Description:
LED PANEL INDICATOR AMBER 125V
Shipping
1092A3-125VAC Specifications
Series:
1092
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Amber
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
AC
Voltage:
125V
Current:
25mA
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating:
13000mcd
Termination Style:
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)